Pierwsza szczoteczka do zębów – jaki masz wybór?

Pierwszy ząbek jest dla nas sygnałem do zakupu szczoteczki. Jak Ją mądrze wybrać? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Co jest ważne w wyborze pierwszej szczoteczki?

Stoicie właśnie przed wyborem szczoteczki do zębów dla dziecka a ilość rodzajów szczoteczek, miękkości włosia i wielkości główki szczoteczki przytłoczył Was do tego stopnia, że wybieracie „pierwszą z brzegu”? Stop! Zatrzymajcie się chwilę na tym poście, jestem pewna, że nieco rozjaśni Wam tę sytuację i ułatwi Wam wybór.

Rodzaj szczoteczki

  1. Manualna – Manualna szczoteczka jest zwykle pierwszym wyborem rodziców, i też tak sugeruję rodzicom moich pacjentów. Dlaczego? Po pierwsze bo jest ich duży wybór – możemy łatwo (sugerując się zaleceniami producentów) wybrać idealny kształt i wielkość główki szczoteczki dostosowany do wieku, ale również rodzaj rękojeści szczoteczki. Jest to również najtańsza opcja i najłatwiej dostępna. Dlaczego rękojeść jest ważna? Jest to istotne z punktu widzenia rodzica. To opiekun myje zęby dziecka aż do 8 a nawet 12 roku życia dziecka, więc rękojeść ma pasować do Twojej ręki Rodzicu! Ma być wygodna i dobrze trzymać się w dłoni. Nie bez znaczenia jest również miękkość włosia – wybierajmy miękkie włosie. I znowu nasuwa się pytanie, dlaczego? Otóż badania mówią, że twardość włosia nie ma wpływu na jakość szczotkowania, a jest wręcz odwrotnie – stosując twarde włosie i nieodpowiednią technikę możemy zaszkodzić przyzębiu.
  2. Elektryczna – Bardzo często dostaję od Was pytanie, czy od pierwszego ząbka można stosować szczoteczkę elektryczną? Tak można. ALE! To o czym należy pamiętać to: szczoteczki zasilane bateryjnie NIGDY nie zostawiamy z dzieckiem „sam na sam”. Po drugie: szczoteczkę wybieramy według zaleceń producenta dostosowaną do wieku dziecka tj. od pierwszego ząbka. I po trzecie: to rodzic jest operatorem szczoteczki, to on szczotkuje zęby dziecku, a nie dziecko sobie samodzielnie. Dla kogo są one przeznaczone? W zasadzie dla każdego dziecka. Stosując szczoteczki elektryczne płytka nazębna jest zdecydowanie lepiej usunięta w krótszym czasie, a rodzic nie musi się obawiać o technikę szczotkowania (a przypominam, że to technika szczotkowania odgrywa kluczową rolę w przypadku szczoteczki manualnej).

Jaki mamy wybór wśród elektrycznych?

  • Oscylacyjno-rotacyjna – chyba najbardziej popularna. Główka szczoteczki wykonuje ruchy pulsacyjne i obrotowe usprawniając proces oczyszczania i wykonując ruchy za nas. To o czym musimy pamiętać to to aby powoli i bez nadmiernego nacisku przesuwać główkę szczoteczki wzdłuż łuku zębowego, zatrzymując się przy każdym zębie na średnio 2s. Zwykle na opakowaniu tego typu szczoteczek mamy zakres wiekowy 3+, ale jeżeli szczotkowanie wykonywane jest przez rodzica według zaleceń i utrzymaniu wszystkich zasad, nie widzę przeciwskazań do ich stosowania.
  • Soniczne – uzyskują coraz większą popularność. Wykonują drgania oczyszczając zęby i masując dziąsła dziecka. Przesuwamy szczoteczkę po łuku zębowym zatrzymując się przy każdym zębie na 1-2sekundy. Warto przeczytać instrukcję szczoteczki czy wymaga ona ruchów wymiatających, czy też nie.

Najczęściej popełniany Błąd przez rodziców

NAPARSTEK SILIKONOWY NIE SŁUŻY DO SZCZOTKOWANIA ZĘBÓW!!!

Jest to narzędzie masażu dziąseł, a nie szczotkowania:)

Czy jest więc sens inwestować w szczoteczkę elektryczną (rotacyjną albo soniczną)?

Decyzja należy do Was. Jeżeli niespecjalnie lubicie się z technikami szczotkowania, chcecie skrócić czas szczotkowania bez utraty jakości – wybierzcie elektryczną. Jeżeli lubicie i znacie metody szczotkowania szczoteczką manualną, a jakość Waszego szczotkowania jest potwierdzona przez dentystę – śmiało używajcie manualnej.

Ważne jest jedno – szczotkujcie! 🙂

Więcej? Więcej dowiesz się ze Stomatologicznej Książeczki Dziecka!

Podobne wpisy