Przygotowanie do wizyty u dentysty

Często zastanawiamy się czy do wizyty stomatologicznej powinniśmy specjalnie się przygotować? w jaki sposób? o tym już dziś.

Zacznij od przygotowania jamy ustnej

 • I tu nasuwa się pytanie: „myć zęby tak samo jak robimy to na codzień? Czy poświęcić temu więcej uwagi?”. Ujmę to w ten sposób: umycie zębów przed wizytą u stomatologa jest nie tylko wyrazem szacunku dla jego pracy, ale również obowiązkiem pacjenta. Niedoczyszczone zęby utrudniają lekarzowi pracę, wydłużają wizytę oraz zaburzają adhezję materiałów.
 • Jednorazowe dokładne szczotkowanie, nie wyczyści  złogów zdemineralizowanej już kilkudniowej płytki nazębnej, też nie zlikwiduje zapalenia dziąseł wywołanego płytką nazębną. Bądźcie spokojni więc, jeżeli lekarz dentysta zauważy nieprawidłowości w zakresie higieny to z pewnością odeśle Was do higienistki na profesjonalny instruktaż i dalsze leczenie. 
 • Wyszczotkujmy więc dokładnie tuż przed wizytą zęby, język, wynitkujmy przestrzenie międzyzębowe

Objawy/Pytania/Oczekiwania – Twoje notatki

 • To metoda, którą często polecam moim pacjentom. Jest to bardzo fajny sposób komunikacji. Polecam systematyczne notatki w telefonie 😉
 • Wiele pytań do dentysty rodzi się w domu, podczas codziennego życia. Idąc do dentysty i mając ten nieporównywalnie krótki czas na przedstawienie naszego problemu, oczekiwań wobec leczenia, o wielu rzeczach po prostu zapominamy. Mając taką bazę przy sobie możemy być pewni  że przekażemy lekarzowi pełen obraz sytuacji i wyjdziemy z gabinetu usatysfakcjonowani. 

Dokumentacja – niezmiernie ważna w przypadku zmiany lekarza

 • Jeżeli chorujesz przewlekle, przyjmujesz na stałe leki, zabierz ze sobą na pierwszą wizytę u danego dentysty dokumentację chorobową. Lekarz odnotuje wszystko w Twojej karcie pacjenta. Udowodniono, że stan zębów i przyzębia wpływa na wiele dolegliwości ogólnoustrojowych. Wiedza ta jest również ważna z punktu widzenia ewentualnej antybiotykoterapii czy znieczulenia.
 • Dokumentacja fotograficzna – jeżeli posiadasz jakiekolwiek zdjęcia stomatologiczne zwłaszcza takie, które wykonane były w przeciągu ostatniego roku, postaraj się je dostarczyć do nowego stomatologa. Może zmniejszy to konieczność wykonywania dodatkowych zdjęć.
 • Jeżeli zmieniacie lekarza w trakcie rozpoczętego wcześniej leczenia zęba w innym gabinecie istotna jest kopia dokumentacji odnośnie tego co do tej pory zostało wykonane.

Relaks

Don’t panic! Jeżeli wizyta została już umówiona, to spokojnie czekaj na swój czas. Strach ma wielkie oczy, pamiętaj. Im więcej myślisz o zbliżającej się wizycie i możliwych scenariuszach, tym trudniej będzie usiąść na fotel. Dlatego od tej pory relaks relaks relaks. Wybrałeś ten gabinet dlatego że ufasz w ich profesjonalizm, będziesz w dobrych rękach! 

Dzień wizyty

 • Wypadło Ci coś niespodziewanego i nie możesz odbyć wizyty? Koniecznie zadzwoń wcześniej i ją odwołaj! Daj szansę innym wykorzystać ten czas.
 • Odwołaj wizytę jeśli:
 1. Zauważyłeś objawy wirusa opryszczki
 2. Jesteś chory / przeziębiony / zauważyłeś inne niepokojące objawy, których nie było dnia poprzedniego – zadzwoń, skonsultuj z dentystą swoje symptomy i ich możliwy wpływ (lub jego brak) na wizytę stomatologiczną.

Pamiętaj, że lekarz to też człowiek, również choruje. Szanujmy się nawzajem.

Podobne wpisy