Leczenie ortodontyczne w ciąży

jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz rozpocząć leczenie ortodontyczne? Chciałabyś uzyskać rzetelną odpowiedź gdy internet jest pełen sprzecznych informacji? już spieszę z odpowiedzią…

czy odpowiedź jest tak prosta jak się wydaje?

Oczywiście, że nie 😉 Leczenie ortodontyczne w ciąży jest zależne od przypadku klinicznego. Jedną z głównych przeszkód jest diagnostyka radiologiczna jaką trzeba wykonać przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, a mianowicie zdjęcie pantomograficzne dawka (5-20 µSv) i cefalometryczne (7-19 µSv). 

Jakie więc mamy możliwości?

  1. Kiedy pacjentka ma już rozpoczęte leczenie ortodontyczne przed ciążą, diagnostyka radiologiczna jest wykonana przed ciążą. Takie leczenie jest kontynuowane w ciąży o ile oczywiście pacjentka ma świadomość o konieczności zwiększonego reżimu higienicznego oraz wpływu zmian hormonalnych na błony śluzowe jamy ustnej. 
  2. Pacjentka ma wykonaną diagnostykę radiologiczną przed ciążą, ale leczenie ortodontyczne jeszcze nie jest rozpoczęte. Decyzja o tym, czy leczenie ortodontyczne zostanie rozpoczęte w takiej sytuacji należy do lekarza ortodonty oraz pacjentki. 
  3. I ostatni przypadek, w którym pacjentka nie ma wykonanej diagnostyki radiologicznej potrzebnej do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. W tej sytuacji na ogół zaleca się odroczenie rozpoczęcia leczenia ortodontycznego na czas po rozwiązaniu

A Ty? Jakie są Twoje doświadczenia w tym temacie?

Podobne wpisy