Lakowanie i Lakierowanie
LAKOWANIE I LAKIEROWANIE czyli dwa stomatologiczne słowa które niewielu rozróżnia. Z którego zabiegu warto skorzystać i kiedy? Czy podlegają refundacji?
Na początku warto zaznaczyć, że oba te pojęcia odnoszą się do zabiegów profilaktycznych czyli takich, które zapobiegają rozwojowi próchnicy. Są więc szalenie istotne ponieważ wprowadzone w odpowiednim czasie zabezpieczą zęby naszych dzieci, a nam zapewnią spokojny sen 😉
Przyjrzyjmy się na początek zabiegowi LAKOWANIA.
Lakowanie służy uszczelnieniu bruzd, dołków i innych anatomicznych zagłębień zęba materiałem. Zabieg ogranicza dostęp do bakterii i utrudnia retencję resztek pokarmowych w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki.
Lakowanie najczęściej wykonywane jest w trzonowcach stałych (refundacja dotyczy szóstek do 8roku i siódemek do 14roku życia), ale wskazania do zabiegu określa lekarz dentysta na fotelu stomatologicznym. Z tego też powodu może być wykonane również w zębach przedtrzonowych, zagłębieniach siekaczy stałych, oraz w trzonowych mlecznych. Warunkiem wykonania zabiegu jest ZDROWY ZĄB bez ubytków próchnicowych ani wypełnień. Dlatego najlepiej jest udać się do dentysty w celu lakowania w zębie świeżo wyrżniętym (trzymajcie więc rękę na pulsie!).
Zabieg wykonujemy zwykle jednorazowo oraz oceniamy lak na wizytach kontrolnych. Przy wzorowo zachowanej higienie jamy ustnej, genialnie ogranicza dostęp bakteriom próchnicotwórczym, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju próchnicy.
Drugi zabieg profilaktyczny, który dzisiaj omówimy to LAKIEROWANIE.
Lakierowanie to pokrycie wszystkich powierzchni zębów lakierem na bazie fluoru, który nie tylko hamuje bakterie próchnicotwórcze, ale również uwalniany przez kilka dni w niewielkich dawkach – wbudowuje się w szkliwo zębów wzmacniając je.
Zabieg możemy wykonać już od pierwszego zęba jeżeli są wskazania (oceniane na fotelu stomatologicznym) w zębach mlecznych i stałych. Częstotliwość lakierowania wynosi od 2 do 4 razy w ciągu roku w zależności od ryzyka próchnicy u danego pacjenta.
Refundacja dotyczy zębów stałych raz na kwartał.
Lakierowanie w gabinecie szkolnym – warto/nie warto?
Uważam, że dzisiejsze gabinety stomatologiczne w szkole znacząco odbiegają od tych, które my rodzice pamiętamy z dzieciństwa. Myślę, że lakierowanie wykonywane w takim gabinecie to super sprawa, gdy zabiegi te wykonywane są systematycznie u lekarza dentysty któremu ufamy i powierzamy mu kwestię profilaktyki stomatologicznej swojego dziecka.
A Wy? Jak myślicie?
Pamiętajcie, że w Stomatologicznej Książeczce Dziecka znajdziecie Karty Lakowania i Lakierowania, specjalnie po to abyście sami kontrolowali profilaktykę swojego dziecka i pamiętali o zbliżającej się wizycie!
Stomatologiczna Książeczka Dziecka
skoroszyt dzięki któremu już nigdy nie będziesz wyszukiwać w czeluściach internetu informacji na temat jamy ustnej Twojego dziecka! Wszystko co będzie Ci potrzebne – znajdziesz w jednym miejscu! Czyż nie brzmi wspaniale?